Урбах (Тирингија)

општина во Германија

Урбах (германски: Urbach) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Урбах
Селската црква во Урбах
Селската црква во Урбах
Селската црква во Урбах
Урбах (Тирингија) во рамките на Германија
Урбах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Јирген Фопел
Основни податоци
Површина 26,53 км2
Надм. височина 180 м
Население 899 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99765
Повик. бр. 036333
Местоположба на Урбах во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Карта
Координати 51°28′40″N 10°54′0″E / 51.47778° СГШ; 10.90000° ИГД / 51.47778; 10.90000Координати: 51°28′40″N 10°54′0″E / 51.47778° СГШ; 10.90000° ИГД / 51.47778; 10.90000

Географија уреди

Местоположба уреди

Урбах се наоѓа источно од окружниот град Нордхаузен и на северниот дел од потокот Голдене Ауе.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди