Унско-сански кантон

Унско-санскиот кантон е еден од десетте кантони во Босна и Херцеговина. Кантонот се наоѓа во северозападниот дел од земјата и е именуван според реките Уна и Сана. Центар на Унско-санскиот кантон е градот Бихаќ.

Унско-сански кантон


Unsko-sanski kanton (бс)

Unsko-sanska županija (хр)

Унско-сански кантон (ср)
Кантон
Знаме на Унско-сански кантонГрб на Унско-сански кантон
Местоположба на кантонот во Босна и Херцеговина
Местоположба на кантонот во Босна и Херцеговина
Координати: 44°44′N 16°12′E / 44.733° СГШ; 16.200° ИГД / 44.733; 16.200
ДржаваБосна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Главен градБихаќ
ОпштиниБихаќ, Босанска Крупа, Босански Петровац, Бужим, Цазин, Кључ, Сански Мост, Велика Кладуша
Управа
 • ПремиерХусеин Рошиќ
Површина
 • Вкупна4.125,0 км2 (15,930 ми2)
Население
 • Вкупно273,261
 • Густина66,24/км2 (17,160/ми2)

Население уреди

Според пописот од 2013 година, кантонот има население од 273,261 жители од кои 246,012 Бошњаци (90.02.3%), 8,452 Срби (3.09%), 5,073 Хрвати (1.85%), и 13,724 други (5.04%).

Општини уреди

Во кантонот се наоѓаат следните општини: Бихаќ, Босанска Крупа, Босански Петровац, Бужим, Цазин, Кључ, Сански Мост и Велика Кладуша.

Поврзано уреди

Наводи уреди

44°44′N 16°12′E / 44.733° СГШ; 16.200° ИГД / 44.733; 16.200