Сана е река во северозападниот дел на Босна и Херцеговина. Притока е на реката Уна, која што тече близу Нови Град. Реката Сана е најдолга од сите девет реки кои што течат низ Сански Мост.

Сана
Sana River Donji Vrbljani.jpg
Реката Сана близу Долни Врбљани, Босна.
ЗемјаБосна и Херцеговина
Слив
Главен изворЗападна Босна и Херцеговина
УстиеУна 45°03′04″ СГШ; 16°22′59″ ИГД / 45.051° СГШ; 16.383° ИГД / 45.051; 16.383Координати: 45°03′04″ СГШ; 16°22′59″ ИГД / 45.051° СГШ; 16.383° ИГД / 45.051; 16.383
Физички особености
Должина140 единица?

ПоврзаноУреди

  Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!