Улица 1462 (археолошко наоѓалиште)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Улица 1462

Карта

Местоположба 42°00′27″N 21°22′06″E / 42.00750° СГШ; 21.36833° ИГД / 42.00750; 21.36833
Основни податоци
Место Влае
Општина Карпош
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Улица 1462археолошко наоѓалиште кај скопскоата населба Влае, Општина Карпош. Претставува осамен наод од римско време.

Во 1970 г., при изведувањето на земјени работи при градбата на станбена зграда е откриен саркофаг со латински натпис на предната страна.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 367. ISBN 9989-649-28-6.