Уаскаран (шпански: Huascarán) или Невадо Уаскаран (Nevado Huascarán) — планина во Перу, која се наоѓа во покраината Јунгај. Планината е дел од венецот Кордиљера Бланка, односно Андите. Највисоката точка, односно јужниот врв на Уаскаран е најголем врв во Перу и во целиот тропски појас. Уаскаран е шеста најголема планина во западната полутопка, по Аконкагва, Охос дел Саладо, Монте Писис, Серо Бонете и Невадо Трес Крусес. Името на планината е добино од Уаскар, 16 Сапа Инка на Тавантинсују.[3]

Уаскаран
Huascarán
Највисока точка
Надм. вис.6768 м [1]
Истакнатост2776 м [2]
Заведена каковисоки врвови
Географија
Уаскаран на карта

Карта

ПокраинаPE
Матичен венецКордиљера Бланка
Геологија
Старост на карпататерцијар
Видгранит
Искачување
Прво освојување20 јули 1932
Најлесен патледник, снег, мраз

Користена литература

уреди
  • Biggar, John (2005). The Andes - A Guide for Climbers (3. изд.). Castle Douglas. ISBN 0-9536087-2-7.
  • Room, Adrian (1997). Placenames of the World. McFarland and Company. ISBN 0-7864-0172-9.

Наводи

уреди
  1. Неко сметаат дека има 6,746 метри.
  2. „ultra-prominences“. peaklist.org. Посетено на 2008-12-29.
  3. Room, Adrian

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди