Трогерски манастир

манастир во Македонија

Трогерски манастирманастир во средишна Македонија, помеѓу селата Горно Трогерци и Судик. Манастирот го посетуваат верниците на сите четири околни села, Долно и Горно Трогерци, Судик и Трооло.

Трогерски манастир
Поглед на трпезаријата и црквата
Информации
Целосно имеТрогерски манастир
Други имињаМанастир „Св. Петар и Павле“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Петар и Павле
ЕпархијаБрегалничка
ЦрквиЦрква „Св. Петар и Павле“
Личности
Место
Местопомеѓу Горно Трогерци и Судик, Македонија Македонија
Координати41°51′43″N 22°08′46″E / 41.86194° СГШ; 22.14611° ИГД / 41.86194; 22.14611
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти, трпезарија
Отворен за јавностада
Други информации(Горнобалванска парохија)

Градби

уреди

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, помошни објекти и трпезарија.

Црква „Св. Петар и Павле“

уреди

Црквата била започната да се гради на 6 јули 2014 година на иницијатива на Славчо Иванов од Штип.[1]

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „МАНАСТРИ СЕ ГРАДИ МЕЃУ СУДИК И ГОРНО ТРОГЕРЦИ 09 01 2015“. Телевизија Стар. Посетено на 29 јануари 2021.

Надворешни врски

уреди