Три сестри (португалски јазик: Três Irmãs) е бразилска телекомедија. Серијата во Бразил започна со прикажување на 15 септември 2008 год. Во главните улоги се појавуваат како две од трите сестри, Џована Антонели (нам добро познатата Жаде од серијата Клон и Каролина Дикман од серијата Семејни интриги

Три сестри
Жанркомедија
теленовела
Создадена одАнтонио Калмон
УлогиЏована Антонели
Клаудија Абреу
Каролина Дикман
Маркос Палмеира
Воведна темаDon't Worry, Be Happy, Mart'Nália
Земја на потеклоБразил
Првичен јазикпортугалски
Бр. на епизоди179
Производство
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаГлобо
Првично прикажување15 септември 2008 – 10 април 2009
Хронологија
СледбеникЛица и усни (2009)
Надворешни врски
Мрежна страницаtresirmas.globo.com

Синопсис

уреди

Традиционалното семејство Жекитиба, кое се состои само од жени, потекнува од малиот град Карамирим. Виржинија и нејзините ќерки се познати под прекарот „Жекитибарки“ бидејќи предци им се создавачите на градот. Г-ѓа Виржинија е мајката, добра жена која е сопственичка на малата аптека Жекитиба. Таа е храбра жена која го пребродила напуштањето од сопругот, кој, по неколку години, загинал во пожар. Единствената причина да живее ѝ се трите ќерки: Дора, Алма и Сузана. Трите ќерки исто така, ја поддржуваат и сакаат мајка си. Дора е најстарата сестра. Таа е вдовица и знае како добро да живее. Има памет на бунтовна тинејџерка заробен во тело на вистинска жена. Таа има мало дете, Маркињо, и живее со свекрва ѝ, Виолета Акила, која ја обвинува за прераната смрт на синот ѝ Артур. Откако мајка ѝ ќе се разболи, таа ќе поминува повеќе време во Карамирим, каде ќе го запознае ортопедот Бенто, во кој ќе се вљуби. Алма, средната сестра, е многу способен гинеколог. Таа е идеалист кој се бори за правата на жените, но има слабост кон машкиот пол и сѐ уште си ја нема најдено сродната душа. Таа е моментално девојка на Робињо. Живее во Рио де Жанеиро, но откако ќе раскине со Робињо и ќе дознае дека мајка ѝ е болна, ќе се врати во Карамирим каде повторно ќе се сретне со Грег, нејзината голема љубов од детството и нему ќе му се препушти за да ја доживее љубовта како што досега ја немала доживеано. Најмладата сестра, Сузана е посвоена ќерка, сурферка, убава одвнатре и однадвор. Таа предава во училиштето во Карамирим и таму сите ја сакаат. Таа е единствената која живее со мајка ѝ во Карамирим. Таа е вљубена во Шанде, но таа љубов е наизглед само услуга, бидејќи Шанде останал инвалид откако во некој случај ѝ го спасил животот. Но секојдневието на Сузана и на останатите жители на Карамирим ќе се промени со доаѓањето на двете сестри од градот. Но она што навистина ќе ѝ го промени животот на Сузана е доаѓањето на Валкирија и Ерос, со кого ќе доживее страствена љубовна приказна полна со пречки. Сите три сестри се убави на свој начин. Секоја од нив е сѐ уште во потрага по голема љубов.

Улоги

уреди
Глумци Ликови
Џована Антонели Алма Жекитиба
Клаудија Абреу Дора Жекитиба
Каролина Дикман Сузана Жекитиба
Ана Роса Виржинија Жекитиба
Маркос Палмеира Бенто
Рехина Дуарте Валдет Марија до Насцименто Безера
Родриго Илберт Грег (Грегорио)
Хосе Вилкер Августо Пињеиро
Бет Гуларт Леонора Малатеста
Тато Габус Мендес Орландо Малатеста
Касио Габус Мендес
Мајте Проенка Валквира Пасколи
Луис Густаво Нереу Видигал Кастро
Хуго Карвана Д-рАндраде(Белеца)
Отавио Мулер Генаро Фортуна
Грациела Морето Валериа Гутиерец
Марчело Новаес Сандро Педреира
Кајки Брито Паулињо(Пауло Фернандо Аквила)
Даниела Речо Дуда
Џулијана Шалш Џулијана Галвао
Бјанка Бјингтон Гилда Суели
Роберто Бонфим Пацифико Аквила
Дебора Дуарте Флоринда Аквила
Соланге Коуто Џанаина
Аилтон Граца Џакаре
Отавио Аугусто Чучу
Малу Гали Лигиа Педреира
Отон Бастос Д-рФранциско Полидоро
Алоисио де Абреу Префеито Нелсон Сантана
Малу Вале Неуца Сантана
Леонардо Карваљо Алфредао
Иван Мендес Педро Хенрике Сантана
Емануел Арауџо Соина Ранина
Роберта Родригес Неидина
Цецилија Даси Наталија Малатеста
Гуилхерме Пива Глаучо Кампо Санто
Марија Едуарда Кармина
Рафаел Циани Тонино
Антониа Фреринг
Сиди Кореја Салвио Кампо Санто
Педро Роса Луиз Роберто Сантана
Каио Вудал Гибо
Малу Родригес Марина
Карлос Лофрер Адамстор Памплона
Рејчел Квеироз Зара
Витор Новело Марквињо
Твајне Ферари Рафиња
Матеус Коста Лукас Рио Прето
Естрела Бланко Мел
Омар Доцена Џери
Брено Леоне Зиг Педреира
Каио Ваз Тор Педреира

Надворешни врски

уреди