Томашув Мазовјецки

Томашув Мазовјецки (полски: Tomaszów Mazowiecki — град кој се наоѓа во Полска, во Лоѓското Војводство, со население од 67.159 жители според податоци од 2004 година. Томашув Мазовјецки е седиште на истоимениот Томашувскиот Округ.

Томашув Мазовјецки
главниот плоштад на градот
главниот плоштад на градот
Знаме на Томашув Мазовјецки
Знаме
Грб на Томашув Мазовјецки
Грб
Томашув Мазовјецки is located in Полска
Томашув Мазовјецки
Томашув Мазовјецки
Координати: 51°31′N 20°1′E / 51.517° N; 20.017° E / 51.517; 20.017
Земја Полска
ВојводствоЛоѓско
ОкругТомашувски
ОпштинаТомашув Мазовјецки
Основање18 век
Градски статус1830
Управа
 • ГрадоначалникМарќин Витко
Површина
 • Вкупна41,3 км2 (159 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно66.705
 • Густина160/км2 (420/ми2)
Часовен појасEET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+2)
Поштенски код97-200
Повик. бр.+48 44
Регистарски  табличкиETM
Мреж. местоhttp://www.tomaszow-maz.eu

ГеографијаУреди

Градот се наоѓа на границата меѓу историските области Мазовија и Мала Полска. Сместен е двата брега на реката Пилица, југоисточно од Лоѓ и североисточно од Пиотрков Трибуналски.

Томашув зафаќа површина од 41,3 квадратни километри.

Старосна структура[1].Уреди

 

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 51°32′N 20°01′E / 51.533° N; 20.017° E / 51.533; 20.017