Тодор Божинов

Тодор Божинов (роден на 29 април 1998 година) е македонски кошаркарски разигрувач, кој моментално игра за Кожув во Првата македонска лига.[1]

Тодор Божинов
ПозицијаРазигрувач
Висина1.85 м
Тежинакг
ЛигаПрва Лига Мажи
ЕкипаКожув
Роден29 април 1998 (1998-04-29) (23 г.)
Гевгелија, Македонија
НационалностМакедонец
Проф. кариера2014–
Клубови
2014–2016Бест
2016–2017Кожув
2017–2018Блокотехна
2018–досегаКожув
Репрезентација

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. „Todor Božinov Profile“. balkanleague.net.