Тенис на Летните олимписки игри 2012 - жени поединечно

Тенискиот турнир во женска поединечна конкуренција на Летните олимписки игри 2012 во Лондон се одржал во Ол Ингланд клубот во Вимблдон од 28 јули до 4 август 2012 година, и бил првиот олимписки турнир кој се одиграл на трева, откако тенисот повторно бил воведен на игрите од 1988 година.[1] Ждребот бил составен од 64 тенисерки од 33 држави.[2]

Тенис - Жени поединечно
на Летните олимписки игри 2012
Victoria Azarenka, Serena Williams and Maria Sharapova with medals 2012.jpg
Медалистките во женска поединечна конкуренција
МестоОл Ингланд клуб, Вимблдон
Денови28 јули до 4 август
Натпреварувачи64 од 33 земји
Медалисти
Gold medal icon.svg Серена Вилијамс САД
Silver medal icon.svg Марија Шарапова Русија
Bronze medal icon.svg Викторија Азаренка Белорусија
← 2008
2016 →

Елена Дементиева била актуелен шампион и бранител на златниот медал освоен на игрите во 2008 во Пекинг.[3] Сепак, таа се повлекла од активното играње на овој спорт во 2010 година и со тоа не била во можност да ја брани титулата на овој турнир. Првото коло донело неколку изненадувачки резултати, така што Ли На и Саманта Стосур биле елиминирани во три сета. Најголемото изненадување го направила Јулија Гергес совладувајќи ја финалистката на Вимблдон Агњешка Радванска во три тесни сета.

Во финалето на турнирот се сретнале Серена Вилијамс и Марија Шарапова, и двете тенисерки се бореле за кариерен златен слем. Вилијамс го освоила златниот медал (без да загуби сет, без да загуби повеќе од три гема во кој било сет и без да загуби повеќе од пет гема на ниту еден меч) и станала втората тенисерка што освоила кариерен златен слем по Штефи Граф. Вилијамс, исто така, станала првиот играч во овој спорт, маж или жена, која освоила кариерен златен слем и во поединечна и во конкуренција на двојки. Сребрениот медал го освоила Марија Шарапова, а бронзениот медал го освоила Викторија Азаренка, која ја победила Марија Кириленко во натпреварот за тоа одличје со 6–3, 6–4. Интересно е тоа што Кириленко следниот ден успеала да освои бронзен медал, но во двојки.

ОпштоУреди

Ова било 12-тото издание (на кое се доделуваат медали) на олимпискиот тениски турнир во женска поединечна конкуренција. Турниот во женска поединечна конкуренција се одржал само еднаш за време на првите три Летни олимписки игри (во 1896 и 1904 година се играло само машки тенис), но се одржувал на секоја Олимпијада на која имало тениски турнир од 1908 година. Тенисот не бил застапен во олимписката програма во периодот 1928-1984 година, иако имало два демонстративни турнири во 1968 и 1984 година на нив не се доделувале медали за тенис.[2]

КвалификацииУреди

Квалификациите за женска поединечна конкуренција биле првенствено преку ВТА ранг-листата објавена на 11 јуни 2012 година. Дополнително ограничување било дека тенисерките требало да настапат на два натпревари од Били Џин Кинг купот помеѓу 2009 и 2012 година. Земјите биле ограничени на четири играчи уште воведувањето на ова правило на игрите во 2000 година, па така било и на овие. Ждребот бил составен од 64 места. Првите 56 биле доделени преку светското рангирање. Имало две места кои биле пополниети со покани од Трипартирната комисијата, а последните 6 места биле за квалификации доделени од ИТФ врз основа на континентална и национална репрезентација, заедно со светската ранг-листа.

Формат на натпреварувањеУреди

Натпреварувањето било турнир на единечна елиминација со натпревар за бронзен медал. Натпреварите се играле во два добиена сета. Во последниот (одлучувачки) сет не се играло тајбрејк, туку на два гема разлика.

РаспоредУреди

Натпреварите се одиграле од 28 јули до 4 август.[4]

јули август
28 29 30 31 1 2 3 4
11:30 11:30 11:30 11:30 11:30 11:30 12:00 12:00
Прво коло Прво коло
Второ коло
Второ коло Трето коло Четврто коло Полуфинале Бронзен медал
Златен медал

НосителиУреди

ЖдребУреди

Легенда

 • -w/o- = предавање пред натпреварот
  (англиски: Walkover)
 • -r- = предавање во текот на натпреварот
  (англиски: Retired)
 • -d- = дисквалификација во текот на натпреварот
  (англиски: Defaulted)

Завршница на турниротУреди

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                                           
  1    Викторија Азаренка (BLR) 6 7  
7    Анџелик Кербер (GER) 4 5  
  1    Викторија Азаренка (BLR) 1 2  
  4    Серена Вилијамс (USA) 6 6  
4    Серена Вилијамс (USA) 6 6
  8    Каролина Возњацки (DEN) 0 3  
    4    Серена Вилијамс (USA) 6 6    
  3    Марија Шарапова (RUS) 0 1    
     Ким Клајстерс (BEL) 2 5  
3    Марија Шарапова (RUS) 6 7  
3    Марија Шарапова (RUS) 6 6
  14    Марија Кириленко (RUS) 2 3     Натпревар за бронзен медал
6    Петра Квитова (CZE) 63 3
  14    Марија Кириленко (RUS) 77 6     1    Викторија Азаренка (BLR) 6 6
  14    Марија Кириленко (RUS) 3 4

Горна половина на ждреботУреди

Сектор 1Уреди

Прво коло   Второ коло   Трето коло   Четвртфинале
1    В. Азаренка (BLR) 6 3 6  
   И-К Бегу (ROU) 1 6 1     1    В. Азаренка (BLR) 6 6  
   МХ Мартинес Санчес (ESP) 6 6      МХ Мартинес Санчес (ESP) 1 2  
   П. Херцог (SLO) 2 4       1    В. Азаренка (BLR) 78 6  
   А. Татишвили (GEO) 6 6       16    Н. Петрова (RUS) 66 4  
INV    С. Фогт (LIE) 2 0        А. Татишвили (GEO) 3 77 2
   Ж. Џи (CHN) 4 67   16    Н. Петрова (RUS) 6 65 6  
16    Н. Петрова (RUS) 6 79       1    В. Азаренка (BLR) 6 7
9    С. Ерани (ITA) 3 1       7    А. Кербер (GER) 4 5
   В. Вилијамс (USA) 6 6        В. Вилијамс (USA) 6 6  
   М. Ераковиќ (NZL) 2 1      А. Вознијак (CAN) 1 3  
   А. Вознијак (CAN) 6 6          В. Вилијамс (USA) 65 65
   Г. Воскобоева (KAZ) 4 2       7    А. Кербер (GER) 77 77  
   Т. Бабош (HUN) 6 6        Т. Бабош (HUN) 1 1
   П. Цетковска (CZE) 1 0r   7    А. Кербер (GER) 6 6  
7    А. Кербер (GER) 6 3  

Сектор 2Уреди

Прво коло   Второ коло   Трето коло   Четвртфинале
4    С. Вилијамс (USA) 6 6  
   Ј. Јанковиќ (SRB) 3 1     4    С. Вилијамс (USA) 6 6  
   М. Бартел (GER) 4 3      У. Радванска (POL) 2 3  
   У. Радванска (POL) 6 6       4    С. Вилијамс (USA) 6 6  
   Ф. Скијавоне (ITA) 6 3 6       13    В. Звонарева (RUS) 1 0  
   К. Закопалова (CZE) 3 6 4        Ф. Скијавоне (ITA) 3 3
   С. Арвидсон (SWE) 63 4   13    В. Звонарева (RUS) 6 6  
13    В. Звонарева (RUS) 77 6       4    С. Вилијамс (USA) 6 6
10    Н. Ли (CHN) 2 6 3       8    К. Возњацки (DEN) 0 3
   Д. Хантухова (SVK) 6 3 6        Д. Хантухова (SVK) 6 6  
IP    А. Корне (FRA) 77 6   IP    А. Корне (FRA) 3 0  
   Т. Пашек (AUT) 64 4          Д. Хантухова (SVK) 4 2
   А. Медина Гаригес (ESP) 2 6 5       8    К. Возњацки (DEN) 6 6  
   Ј. Викмајер (BEL) 6 4 7        Ј. Викмајер (BEL) 4 6 3
IP    Е. Кеотавонг (GBR) 6 3 2   8    К. Возњацки (DEN) 6 3 6  
8    К. Возњацки (DEN) 4 6 6  

Долна половина на ждреботУреди

Сектор 3Уреди

Прво коло   Второ коло   Трето коло   Четвртфинале
5    С. Стосур (AUS) 6 5 8  
   К. Суарес Наваро (ESP) 3 7 10        К. Суарес Наваро (ESP) 3 3  
   К. Клајстерс (BEL) 6 6      К. Клајстерс (BEL) 6 6  
   Р. Винчи (ITA) 1 4          К. Клајстерс (BEL) 6 6  
PR    А. Савај (HUN) 3 3       11    А. Ивановиќ (SRB) 3 4  
IP    Е. Балтача (GBR) 6 6     IP    Е. Балтача (GBR) 4 65
   К. МекХејл (USA) 4 5   11    А. Ивановиќ (SRB) 6 77  
11    А. Ивановиќ (SRB) 6 7          К. Клајстерс (BEL) 2 5
15    З. Лисицки (GER) 4 6 7       3    М. Шарапова (RUS) 6 7
IP    О. Џабир (TUN) 6 0 5     15    С. Лисицки (GER) 4 6 7  
   С. Халеп (ROU) 4 2      Ј. Шведова (KAZ) 6 3 5  
   Ј. Шведова (KAZ) 6 6       15    З. Лисицки (GER) 710 4 3
Alt    Л. Робсон (GBR) 77 6       3    М. Шарапова (RUS) 68 6 6  
   Л. Шафаржова (CZE) 64 4     Alt    Л. Робсон (GBR) 65 3
   Ш. Пеер (ISR) 2 0   3    М. Шарапова (RUS) 77 6  
3    М. Шарапова (RUS) 6 6  

Сектор 4Уреди

Прво коло   Второ коло   Трето коло   Четвртфинале
6    П. Квитова (CZE) 6 5 6  
   К. Бондаренко (UKR) 4 7 4     6    П. Квитова (CZE) 7 2 6  
   С-в Хсие (TPE) 3 77 5      Ш. Пенг (CHN) 5 6 1  
   Ш. Пенг (CHN) 6 63 7       6    П. Квитова (CZE) 6 6  
   С. Кирстеа (ROU) 2 6 2          Ф. Пенета (ITA) 3 0  
   Ф. Пенета (ITA) 6 4 6        Ф. Пенета (ITA) 7 6
   Ц. Пиронкова (BUL) 77 6      Ц. Пиронкова (BUL) 5 1  
12    Д. Цибулкова (SVK) 64 2       6    П. Квитова (CZE) 63 3
14    М. Кириленко (RUS) 6 1       14    М. Кириленко (RUS) 77 6
IP    М. Дуке Марињо (COL) 0 1r     14    М. Кириленко (RUS) 6 6  
   С. Солер Еспиноса (ESP) 2 2   IP    Х. Вотсон (GBR) 3 2  
IP    Х. Вотсон (GBR) 6 6       14    М. Кириленко (RUS) 77 6
   В. Лепченко (USA) 7 66 6          Ј. Гергес (GER) 65 3  
INV    В. Сепеде Ројг (PAR) 5 78 2        В. Лепченко (USA) 3 5
   Ј. Гергес (GER) 7 65 6      Ј. Гергес (GER) 6 7  
2    А. Радванска (POL) 5 77 4  

НаводиУреди

 1. „Tennis“. London 2012 Organization Committee. Посетено на 7 July 2012.
 2. 2,0 2,1 „Singles, Women“. Olympedia. Посетено на 16 July 2021.
 3. „Tennis stars excited for London Olympics“. The Press Association. 23 June 2012. Посетено на 7 July 2012.[мртва врска]
 4. „Women's Singles“. BBC. Посетено на 10 July 2012.

Надворешни врскиУреди