Илон Маск

американски инженер и претприемач со потекло од ЈАР

Илон Рив Маск (англиски: Elon Reeve Musk; р. 28 јуни 1971 г.) — деловен магнат, инвеститор и инженер роден во Преторија, ЈАР. Тој е основач, извршен директор и главен дизајнер во Спејс Икс; соосновач, извршен директор и архитект за продукти во Тесла, и соосновач и извршен директор во Неуралинк. Во декември 2016 година тој беше рангиран на 21-во место на списокот на Форбс за најмоќните луѓе на светот.[1] Согласно февруари 2021 година тој има нето од 273 милијарди долари (април 2022) и е на списокот на Форбс како најбогат човек на светот.[2]

Илон Маск
Elon Musk 2015.jpg
Роден 28 јуни 1971
Преторија, ЈАР
Занимање претприемач, инженер, инвеститор

НаводиУреди

  1. Најмоќните луѓе на светот. Форбс. Декември 2016. (англиски)
  2. „Real Time Billionaires 1“. Forbes. Посетено на July 23, 2020.