Таркек (месечина)

месечина на Сатурн

Таркек, познат и како Сатурн LII (привремена ознака S/2007 S 1) е природен сателит на Сатурн . Неговото откритие било објавено од Скот С. Шепард, Дејвид К. Џуит, Јан Клејна и Брајан Г. Марсден на 13 април 2007 година преку набљудувањата направени меѓу 5 јануари 2006 година и 22 март 2007 година.[1][2] Именуван е по Таркек, богот на месечината на Инуитите,[4] и е член на Инуитската група на неправилни сателити. Има пречник од околу седум километри.[5] Вселенското летало Касини го набљудувал Таркек 1,5 ден на 15 и 16 јануари 2014 година.

Таркек
Таркек сликан од вселенското летало Касини во јуни 2016
Откривање[1][2]
ОткривачСкот С. Шепард
Дејвид К. Џуит
Јан Клејна
Брајан Г. Марсден
Откриено13 април 2007
Ознаки
Наречена по
Таркиуп Инуа
S/2007 S 1
Орбитални особености[1]
Епоха 2007 Apr. 10.0
17.9106 гигаметри
Занесеност0.1081
894.86 d
Наклон49.90°
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
6+50
30
 km
[3]
76,13 ± 0,01 h[3]

Орбитата Таркек [6] има наклон од 49,90° (кон еклиптиката; 49,77° кон екваторот на Сатурн), со занесеност од 0,1081[1] и голема полуоска од 17,9106 гигаметри. Таркек орбитира во напредна насока со период од 894,86 дена.

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 MPEC 2007-G38: S/2007 S 1 13 April 2007 (discovery, prediscovery and ephemeris)
  2. 2,0 2,1 IAUC 8836: S/2007 S 1, S/2007 S 2, and S/2007 S 3[мртва врска] 11 May 2007 (discovery)
  3. 3,0 3,1 Denk, T.; Mottola, S. (2019). Cassini Observations of Saturn's Irregular Moons (PDF). 50th Lunar and Planetary Science Conference. Lunar and Planetary Institute.
  4. IAUC 8873: Satellites of Saturn[мртва врска] 20 September 2007 (naming)
  5. „Saturn's Known Satellites“. Архивирано од изворникот на 2009-04-14. Посетено на 2021-12-05.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  6. The genitive form of Tarqeq is Tarqiup (as in Tarqiup Inua 'Master of the Moon'). Thus the adjectival form could be absolutive Tarqeqian or genitive Tarqiupian, parallel to nominative Venusian and genitive Venerian for Venus. See Inuktitut morphology