Бикетава (кирибатски: Biketawa) е еден од 24-те мали острови кои го сочинуваат атолот Тарава. Островот е дел од Гилбертовите Острови во Кирибатите. Декларацијата Бикетава, која е декларација на тихоокеанскиот регион за стабилност, е именувана по островот.[1]

Карта на атолот Тарава.

Наводи

уреди
  1. McDonald, Hamish (2008-08-15). „Careful diplomat brokered regional co-operation“. Sydney Morning Herald. Посетено на 2008-09-05.

1°26′10″N 173°04′21″E / 1.436055° СГШ; 173.072605° ИГД / 1.436055; 173.072605

Поврзано

уреди