Бонрики (кирибатски: Bonriki) е остров и населено место на атолот Тарава. Островот е дел од Гилбертовите Острови во Кирибати. На островот се наоѓа Аеродромот Бонрики, единствениот меѓународен аердром во државата.

Карта на атолот Тарава.
Меѓународниот аеродром Бонрики.

Поврзано уреди

1°22′20″N 173°09′09″E / 1.37222° СГШ; 173.15250° ИГД / 1.37222; 173.15250