Табакера[1][2] — џебна кутија што се користи за сместување на тутун или мал број цигари и спречување на нивно туткање. Типична табакера е рамна кутија (најчесто метална) што се отвора симетрично на две половини. Во секоја половина е сместен ред цигари, кои често се прицврстени со пружина или еластична лента. Некои табакери се едноставно цврсти кутии кои се користат за сместување на стандардни пакувања цигари.

Алуминиумска табакера
Табакера обложена со црна кожа чија внатрешност е полна со цигари.
Табакера испишана со симболи на ционистичко студенстко здружение (Studentenverbindung), во збирката на Еврејскиот музеј на Швајцарија.

Видови и употреби

уреди

Во денешно време не сите табакери се метални, некои се и од пластика. Други доаѓаат со дополнителни функции, како што се вградени запалки или пепелници.

Во Соединетите Држави во 1920-тите и 1930-тите, типичните табакери содржеле 50 цигари. Поради оваа причина, тие понекогаш биле нарекувани „flat fifties“.[3]

 
Табакера од змиска кожа дизајнирана од Пјер Легрен, околу 1925 година.

Табакерите се модни додатоци во културата на пушењето. Како такви, тие можат да бидат направени од благородни метали, украсени со уметнички гравури, монограми[4] и накит. Петар Карл Фаберже, иако најпознат по своите Фабержеови јајца, исто така направил прекрасни табакери од злато и скапоцени камења за семејството на царот.[5] Некои (на пример, онаа што и припаѓа на Даниела Стил) се вели дека вреди 25.000 долари.[6][7]

Табакерите се исто така колекционерски предмети.

За време на двете светски војни, табакерите биле популарни кај војниците, а многу ветерани од Првата и Втората светска војна (на пример, Џејмс Духан) рекле дека табакерите им го спасиле животот со запирање на куршумите.[8]

Галерија на табакери од Музејот на тутунот во Прилеп

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „табакера“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „табакера“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. "Campus Publicity", January 28, 1935, Time
  4. B, Giorgio. „Dedications on silver cigarette boxes - an article on ASCAS: Association of Small Collectors of Antique Silver website“. www.ascasonline.org. Посетено на 2017-03-19.
  5. "Smoking Related Collectables" Архивирано на 9 март 2011 г., originally published in the UK monthly magazine What It's Worth?)
  6. Vickie L. Bane, Lorenzo Benet (1995) "The Lives of Danielle Steel: The Unauthorized Biography of America's #1 Best-Selling Author" ISBN 0-312-95575-8 p. 340
  7. „E-Cigarettes 95% Less Harmful Than Traditional Tobacco“. esigaret-kopen.nl (холандски). Архивирано од изворникот на April 29, 2017. Посетено на 2017-03-19.
  8. Day, Elizabeth (15 octobre 2003). „Film star glamour of cigarette cases hides truth for smokers“. The Daily Telegraph. Посетено на 2009-01-14. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)