Стеван Анѓелковиќ

Стеван Анѓелковиќ (роден на 8 февруари 1988 година) — српски пејач.[1] Во 2004 година, тој бил второпласиран во првата сезона на Звездите на Гранд.[2] По паузата, тој ѝ се претставил на српската публика играјќи ја улогата на Перкан во повторениот српски филм Дом за бесење во 2010 година.

Анѓелковиќ, е роден во Вучје, покажал рано интерес за музика, па уште од рана возраст започнал да учи да свири на пијано и хармоника. Откако се стекнал со полупрофесионално ниво во музичкото училиште во Белград, на 16-годишна возраст, тој учествувал во првата сезона на Ѕвездите на Гранд, каде го освоил второто место, стекнувајќи популарност низ цела Србија.[2]

Во 2010 година настапил како Перкан во изведбата на култниот српски филм на српско-босанскиот уметник Емир Кустурица, Дом за бесење. Тој настапил со Милица Тодоровиќ, која ја толкува Азра, чиј оригинален лик го толкуваше Синоличка Трпкова. Музичката интерпретација доби големо признание за новите елементи што ги вгради во филмската класика.

Анѓелковиќ живее во Белград и е близок пријател на Милица Тодоровиќ.

Твоето лице звучи познато уреди

Еден од неговите најзначајни проекти бил на крајот на 2017 година, кога тој бил натпреварувач во четвртата сезона на „Твоето лице звучи познато“.[3][4] Од 12 недели, тој победил само еднаш кога го имитирал Оливер Драгојевиќ,[5][6] но исто така го фаворизирале со делата што ги имитирал како Тома Здравковиќ,[7] Тоше Проески,[8][9] Емина Јаховиќ[10] и Стефан Ѓуриќ Раста.[11] Во финалето, тој победил во целата сезона како Елвис Присли во декември 2017 година, изведувајќи ги „Секогаш во умот“ и „Рокот во јужен затвор“.[12]

Дискографија уреди

Албуми

 • Стартујмо (2005)

Синглови & ЕПс

 • Пилула тон/ Шта возиш (2017)
 • Што возиш (2017)

Наводи уреди

 1. „хттп://ввв.фолк-цлуб.блогер.индек.хр/пост/стеван-андјелковиц--биографија/453765. аспк“. Архивирано од изворникот на 28. 4. 2018. Посетено на 26. 4. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 2. 2,0 2,1 „Stevan pre 12 godina je zaludeo devojke umalo pobedio u Zvezdama Granda, a ovako sada izgleda“. www.telegraf.rs.
 3. хттп://тлзп.прва.рс
 4. „хттп://тлзп.прва.рс/такмицари-профил/1191/стеван-андјелковиц.хтмл“. Архивирано од изворникот на 26. 04. 2019. Посетено на 26. 04. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 5. „Stevan imitirao Olivera I domino pobjedu“. www.dnevnik.hr.
 6. „Toliko emocije na jednom mestu, Stevan pobedio kao Oliver“. www.story.rs. Архивирано од изворникот на 2019-04-26. Посетено на 2020-11-30.
 7. „Stevan i Dragana rasturili kao Toma i Cune“. www.idjworld.rs. Архивирано од изворникот на 2019-04-26. Посетено на 2020-11-30.
 8. хттпс://ввв.еспресо.рс/сховбиз/звезде/194421/стева-расплакао-зири-и-публику-тосе-проески-у-тлзп
 9. хттп://ввв.светплус.цом/вести/47583/тлзп-стеван-андјелковиц-као-тосе-проески-изазвао-буру-емоција-видео
 10. „хттп://мондо.рс/а1048809/Забава/ТВ/ТЛЗП-Твоје-лице-звуци-познато-Стеван-и-Леон-као-Емина-и-Милица.хтмл“. Архивирано од изворникот на 2019-04-26. Посетено на 2020-11-30.
 11. хттпс://ввв.пулсонлине.рс/пулс-познатих/стеван-и-едита-помирили-ану-и-расту-у-тлзп-о-њихов-наступу-сви-прицају-ево-и-засто/ксејлкл
 12. хттп://тлзп.прва.рс/вести/1766/елвис-је-био-краљ-рока-али-стеван-је-краљ-4-сезоне.хтмл