Стефан Ѓуриќ

српски пејач

Стефан Ѓуриќ, познат како Раста (роден на 16 ноември во Приштина 1989) — српски хип-хоп пејач, композитор и продуцент. Неговите песни се за марихуана, љубов, состојбата во општеството, а голем број од нив се за жените.

ЖивотописУреди

Стефан Ѓуриќ е роден на 16 ноември 1989, од татко Драган, професор на филозофскиот факултет и од мајка Слаѓана раководител на одделот за социјални и хумани науки на Факултетот за безбедност.[1] Како дете, Ѓуриќ бил во друштво на домашни Растафари, кои влијаеле на неговото уметничко име и стилот во музиката. На 16-годишна возраст, тој во тоа време ја извел најголемата атракција на Dancehall во Европа "Германската извидница". Од 2006 до 2009 година тој бил автор и режисер на двочасовната емисија „Реге шоу со Стефан“ на националната радио станица. Во 2007 година, тој почнал сериозно да се занимава со музика, а од 2008 до денес тој ја уредува музиката во повеќе од 300 проекти, Rasta испеал повеќе од 100 песни, од кои повеќето популарни, особено кај помладите слушатели.

Тој бил член на домашната група "Show program", со што ја постигна најголемата популарност. Во 2010 година, тој настапил како пред-бенд на американската турнеја со раперот 50 Cent. Тој соработувал со многу домашни изведувачи, како што се Ана Николиќ, Дара Бубамара, Дадо Полумента, Коби, Цвија, Буба Корели, Елитни одреди, КЦ Блаже, Вице, ЛМР, Реби и многу други.

На 28 јули 2016 година, Ѓуриќ тајно се оженил со Ана Николиќ, која ја сретнал додека работела на нејзиниот албум Лабилна. Раста и Ана имаат ќерка по име Тара.

Во петтата сезона на шоуто јас имам талент, Раста, заедно со Ана Николиќ, Даница Максимовиќ и Срѓан Тодоровиќ, бил член на жирито.

Во март 2017 година тој бил на американската турнеја каде што настапил во Атланта, Чикаго, Њујорк, Детроит и други.

Европската турнеја започнала на 1 септември 2017 година. Таа главно изведувал во Германија и Швајцарија, но се појавува и во Хрватска, Србија, Словенија, Австрија, Шведска, Босна и Херцеговина и Луксембург.

НаводиУреди

  1. „Родитељи Стефана Ђурића“. Посетено на 4 мај 2017.

ПоврзаноУреди

ВидеографијаУреди

Спот Година Режисер
Руке горе 2009
Кад охлади се бетон 2009
Tonight 2010
Баци паре 2010
Где год да ме ставе 2011
Јуримо те снове 2011
Касно је 2011
Ghetto life 2012
5 Минута 2012
Кавасаки 2014
Секс манијак 2014
Дугме по дугме 2014
Кавали 2015
Мала 2015
Хабиби 2015
Балкан 2015
Хотел 2016
Еуфорија 2016
Ведро небо 2017
Адио аморе 2017
Случајност 2017
Чао чао 2017
Моја ствар 2017
Среќа 2017
Ноќи немирне 2017
Математика 2018
Пуцам пуцам 2018
AMGVSQ7AUDI 2018
Бенга по снијегу 2018
Лимун 2018
Мама 2018
1312 2018
Мрак 2019
Мароко 2019
Бели град 2019
Комби 2019
Мантра 2019
Црни мерцедес 2019
И даље сам исти 2020
Genge 2020
Бенз или Бимер 2020
Југотон 2020
Југославија 2021
Аман 2021
Из далека 2021
Посљедни плес 2021
Position '21 2021
Гето спорт 2022
Врати ме у гето 2022
Мој број 2022
Она 2022
Тајне 2022
Дан и ноч 2022
Будале 2022
Bonnie & Clyde 2022