Старо Село (Острилци)

Старо Селоархеолошко наоѓалиште во крушевското село Острилци. Претставува доцноантичка населба. Се наоѓа на 3–4 км северно од селото, на мало ритче со зарамнето плато со површина од 150 × 200 м, каде се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Исто така, по површината на наоѓалиштето се забележува згура од топено железо.[1]

Старо Село
археолошко наоѓалиште
Старо Село is located in Македонија
Старо Село
Местоположба на Старо Село во Македонија
Местоположба 41°20′3″N 21°14′13″E / 41.33417° N; 21.23694° E / 41.33417; 21.23694Координати: 41°20′3″N 21°14′13″E / 41.33417° N; 21.23694° E / 41.33417; 21.23694
Основни податоци
Место Острилци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9