Старо Змирново

село во Општина Битола


Старо Змирново — село во Општина Битола, во околината на градот Битола.

Старо Змирново
Старо Змирново is located in Македонија
Старо Змирново
Местоположба на Старо Змирново во Македонија
Координати 41°5′48″N 21°17′38″E / 41.09667° N; 21.29389° E / 41.09667; 21.29389Координати: 41°5′48″N 21°17′38″E / 41.09667° N; 21.29389° E / 41.09667; 21.29389
Општина Битола
Население 10 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 02112
Надм. вис. 715 м
Старо Змирново на општинската карта
Старо Змирново во Општина Битола.svg

Атарот на Старо Змирново во рамките на општината
Commons-logo.svg Старо Змирново на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според Пописот во 2002 во селото има 10 жители, сите Македонци.[1]

РодовиУреди

Во минатото селото било населено во Албанци. Како едни од најстарите албански родови во селото се споменуваат родовите: Ферзолар, Џаферлар и Мустафлар. Доселени се од северна Албанија во втората половина на 18-от век.[2]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Селото е опфатено изборното место бр. 207 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. на село Доленци[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 223 гласачи.[4]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 г., 9 стр.
  3. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди