Стадион де ла Керамика

Стадион де ла Керамика, порано шпански изговор: [es ]) 'Ел Мадригал' , — фудбалски стадион кој се наоѓа во Виљареал, Шпанија, кој се користи од 1923 година. Тој во моментов е дом на фудбалскиот клуб ФК Виљареал во шпанската Ла лига, што е највисока фудбалска лига во Шпанија.

Стадион де ла Керамика
Феудо Амариљо
El Madrigal Stadium 02.jpg|
Место Виљареал, Шпанија
Отворен 17 јуни 1923 година
Реновиран 1952 (височината Проширување) за 2005 година (ЛШ)
Сопственик
Игра
Гледачи 24.890

Стадионот има сместивост од 24.890 седишта[1], бројка што е половина од населението на градот Виљареал. Има статуа од жолта подморница надвор од стадионот, што претставува прекар на клубот.

ИсторијаУреди

Стадионот бил инаугуриран на 17 јуни 1923 година со натпреварот меѓу ФК Кастелон и Сервантес "под името Кампо дел Виљареал (Виљареал поле), станувајќи подоцна преимуван во чест на руралното земјиште на кое е подигнат. Со прекарот " 'Feudo Amarillo' '(" Жолта одмазда "), што се наоѓа во Плаза Лабрадор, пет километри од Средоземното Море, и на надморска височина од 50 метри.

Првото ремоделирање на градежните работи се одржало на стадионот во сезона пред почетокот на сезоната 1952-53. Големината на теренот била од 95 x 65 m до 105 x 65 m, за појавување на Стадион Хелсинки олимписки во 1952 на Летните олимписки игри, со повикување да се копира во текот на тие години.

Во текот на 1960 клубот подигната и покриена е малата трибина, и во текот на сезоната 1971-72 јужната трибина била завршена. Во 1988 година таа била урната за да направи место за нова трибина која била отворена на 8 март 1989 година со пријателски натпревар против Атлетико Мадрид.

За 75-годишнината на клубот беа отворени нови реновирања. Јужната трибина повторно била срушена, да се подигне нова со покрив, амфитеатар, ВИП сектор, како и северната трибина била изградена, по завршувањето на работите во сезоната 1999-2000.

Градското собрание обезбеди помош за изградба на рефлекторите кои се наоѓаа во секоја од четирите агли на теренот, со девет халогени светилки на врвот на секој од нив.

Соблекувалните се преселени неколкупати. До сезоната 1935-36 тие беа на југоисточниот агол на стадионот, а потоа на север исток до 1989 година, кога се пресели во југозападниот дел. По последните измени на стадионот, сега тие се во рамките на главната трибина.

На 8 јануари 2017 година, непосредно пред Ла Лига натпревар против Барселона, Виљареал го смени името на својот стадион од "" Ел Мадригал " 'во' 'Стадион де ла Керамика (англиски: Керамички стадион) признавање на локалната индустрија [2]

ВИП ЛожаУреди

Постојат 30 Casals Grocs ВИП кутии со клима уред, телевизор со пренос во живо на натпревари, угостителски услуги, поединечни седишта и посебен влез од јужната трибина со три лифтови. На 30 кутии, пет се сместуваат 20 луѓе, 23 се сместат 16, а последните две за 12 навивачи.

Лигата на шампионитеУреди

За да биде одобрен за Лигата на Шампионите, стадионот треба да исполни серија на реквизити, за кои стадионот мораше да биде брзо реновиран во 2005 година за да се исполнат тие прописи. Фасадата е покриена со жолти плочки, и за подобрување на естетика, како и да имаат корист на локалната индустрија на плочки. Соблекувалните, исто така, беа реновирани, создавање на канцеларија за тренерот, физиотерапевска соба, и простор за бања и туш. Исто така, беа создадени канцеларија за делегати на УЕФА, анти-допинг сала, и се прошири просторот за прес-конференции.

Поделбата на теренот од јавноста се прошири по еден метар, а на влезот во соблекувалните мораше да се ревидира. Два ресторани се создадени во внатрешноста на објектите, како и системот на рекламирање е компјутеризиран.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 39°56′39″N 0°06′13″W / 39.94417° СГШ; 0.10361° ЗГД / 39.94417; -0.10361