Ставрос Димас (грчки: Σταύρος Δήμας, роден на 30 април 1941 во Атина) е грчки политичар и поранешен министер за надворешни работи на Грција.

Ставрос Димас
Σταύρος Δήμας
Министер за надворешни работи
На должноста
11 ноември 2011 – 17 мај 2012
Претседател Каролос Папуљас
Премиер Лукас Пападимос
Претходник Ставрос Ламбринидис
Наследник Петрос Моливијатис
Заменик-претседател на Нова Демократија
На должноста
Стапил
2 јули 2010
Водач Андонис Самарас
Претходник основана позиција
Европска комесија за животна средина
На должноста
22 ноември 2004 – 9 февруари 2010
Претседател Жозе Мануел Баросо
Претходник Маргот Валстром
Наследник Јанез Поточник
Европска комесија за вработување, социјални прашања и вклучување
На должноста
18 февруари 2004 – 22 ноември 2004
Претседател Романо Проди
Претходник Ана Дијамантопулу
Наследник Владимир Шпидла
Лични податоци
Роден(а) 30 април 1941(1941-04-30)(83 г.)
Атина, Грција
Партија Нова Демократија

Семејството на Димас потекнува од селото Кленија, Коринтија. Студирал право и економија на Универзитетот во Атина, а во Њујорк магистрирал. Во 1969 година започнал да работи како адвокат за фирма од Вол Стрит, а следната година заминал во Светска Банка. Во 1975 година се вратил во Грција и ја презел функцијата заменик гувернер на Грција.

Во 1977 година станал активен член на партијата Нова демократија, а како член на грчкиот парламент бил избран во десет последователни мандати. Тој ги има извршвано следните функции:

  • Заменик-министер за економска координација (1977-1980)
  • Министер за трговија (1980-1981)
  • Парламентарен портпарол на партија Нова демократија (1985-1989)
  • Министер за земјоделство (1989-1990)
  • Министер за индустрија, енергетика и технологија (1990-1991)
  • Генерален секретар на Нова демократија (1995-2000)
  • Висок член за политичка анализа на Управниот комитет на Нова демократија (2000-2003)

Димас на кратко бил во комисијата на Романо Проди. Како комесар за вработување и социјални работи на Европската унија бил назначен во март 2004 година, и функцијата ја презел од Ана Дијамантопулу. На оваа комисија бил до ноември 2004 година.

Од 11 ноември 2011 година станал министер за надворешни работи на Грција.