Срце (маглина)

маглина во соѕвездието Касиопеја

Срце (IC 1805 или Шарплес 2-190) — оддавна маглина во соѕвездието Береникина Коса, заведен во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Срце
оддавна маглина
H II-подрачје
Heart Nebula.jpg
Маглината Срце перку филтерот H-алфа
Податоци од набљудување: епоха J2000.0
Ректасцензија02ч 33м &1000000000000002200000022с
Деклинација+61° 26′ &1000000000000003600000036″
Оддалеченост7.500 сг
Привидна величина (V)18,3
Привидни димензии (V)150' x 150'
СоѕвездиеКасиопеја
Физичи особености
Апсолутна величина (V)6,5
ОзнакиNGC 896, IC1805, Sh2-190
Поврзано: Списоци на маглини

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Срце и IC 1805 се споменува и како NGC 4559C, HII во N 4559.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен во 1787 г. од Вилијам Хершел.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, Срце е од видот GxyP.[1]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 35 м 51,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +27° 55' 57"".[2]

Други поделбиУреди

Проучување на Срце е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди