Среднобосански кантон

(Пренасочено од Среднобосански Кантон)

Среднобосанскиот кантон е еден од десетте кантони на Босна и Херцеговина. Кантонот е дел од Федерација Босна и Херцеговина и се наоѓа во средишниот дел на земјата. Центар на кантонот е Травник.

Среднобосански кантон

Srednjobosanski kanton (бс)

Županija Središnja Bosna (хр)

Средњoбосански кантон (ср)
кантон
Травник, главен град на кантонот
Травник, главен град на кантонот
Знаме на Среднобосански кантонГрб на Среднобосански кантон
Местоположба на кантонот во Босна.
Местоположба на кантонот во Босна.
Координати: 44°06′N 17°39′E / 44.100° СГШ; 17.650° ИГД / 44.100; 17.650
ДржаваБосна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Главен градТравник
ОпштиниБугојно, Бусовача, Добретиќи, Долни Вакуф, Фојница, Горни Вакуф, Јајце, Кисељак, Крешево, Нови Травник, Травник, Витез
Управа
 • ПремиерТахир Лендо
Површина
 • Вкупна3,189,0 км2 (1,2.313 ми2)
Население
 • Вкупно254,686
 • Густина85,65/км2 (22,180/ми2)

Опшини

уреди

Кантонот е составен од следните општини: Бугојно, Бусовача, Добретиќи, Долни Вакуф, Фојница, Горни Вакуф, Јајце, Кисељак, Крешево, Нови Травник, Травник и Витез.

Население

уреди

Најголема етничка заедница во кантонот се Бошњаците, додека втора најголема етничка заедница се Хрватите.

Население во 1991*
Општините според границите од 1991 Сите Муслимани Хрвати Срби Југословени други
Травник 70.747 31.813 26.118 7.777 3.743 1.296
Нови Травник 30.713 11.625 12.162 4.097 2.132 697
Витез 27.859 11.514 12.675 1.501 1.377 792
Бусовача 18.879 8.451 9.093 623 510 202
Кисељак 24.164 9.778 12.550 740 600 496
Крешево 6.731 1.531 4.714 34 251 201
Фојница 16.296 8.024 6.623 157 407 1.085
Горни Вакуф 25.181 14.063 10.706 110 158 144
Бугојно 46.889 19.697 16.031 8.673 1.561 927
Долни Вакуф 24.544 13.509 682 9.533 593 227
Јајце 45.007 17.380 15.811 8.663 2.496 657
Нови општини од 1995 Сите Муслимани Хрвати Срби Југословени други
Добретиќи 4.944 3 4.720 158 19 42
Власиње 1.133 975 1 149 2 6
Крушево Брдо II 399 0 0 395 1 3
Нови општини отстранети во 1995 Сите Муслимани Хрвати Срби Југословени други
Љуша 172 0 0 169 3 0
Езеро 1949 756 95 1032 44 22
Општини од 1991 Сите Муслимани Хрвати Срби Југословени други
Среднобосански кантон 1991 341365 147608 (43%) 131791 (39%) 41409 (12%) 13805 (4%) 6753 (2%)
* Податоците се приближни поради промени на границите, но истите се минимални.

Поврзано

уреди