Разлика помеѓу преработките на „Желатин“

Додадени 13 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: thumb|160px|Обвивка на капсули изработена од желатин '''Желатин...)
 
[[Податотека:Kapsel beredningsform.jpg|thumb|160px|Обвивка на капсули изработена од желатин]]
'''Желатин''' ([[француски јазик|фр.француски]]: gélatine) е чиста и безбојна или малку жолта супстанција добиена со продолжено вриење на [[кожа]], [[коски]] или [[сврзно ткиво]] од домашни говеда, свињи или коњи<ref>[http://www.kuking.net/18_407.htm Желатин] [[руски јазик|рус.]]</ref>. Тој практично нема [[вкус]] и [[мирис]], е особено корисен во прехранбената индустрија, [[медицина]]та и [[наука]]та.
 
==Физички својства==