Македонија во 2003 година: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (→‎ноември: Јазична исправка, replaced: листата на → списокот на)
Нема опис на уредувањето
 
 
===февруари===
* [[3 февруари]] - Усвоен Акциониот план за [[РамковенОхридски рамковен договор|Рамковниот договор]].
* [[4 февруари]] - Уапсен поранешниот министер за економија [[Бесник Фетаи]].
* [[15 февруари]] - Силна експлозија во Основниот суд во [[Струга]].
* [[16 февруари]] - Т.н. АНА ја презеде одговорноста за бомбата во Струга.
 
=== март ===
* [[43 февруаримарт]] - Уапсен поранешниот министер за економија [[Бесник Фетаи]].<ref>[https://www.slobodnaevropa.mk/a/1470013.html „Бесник Фетаи уапсен во Хрватска“]</ref>
===април===
=== мај ===
* [[2 мај]] - [[Македонија]], [[Албанија]] и [[Хрватска]], заедно со [[САД]] ја потпишуваат Повелбата за партнерство или [[Јадранска повелба|Јадранската повелба]]. Оваа иницијатива, неофицијално е наречена Охридско - јадранска, ја покренува сега веќе починатиот македонски претседател [[Борис Трајковски]] на маргините на Самитот на НАТО во [[Прага]].
 
===јуни===
* [[1 јуни]] - [[Армија на Република Македонија|Армијата на Република Македонија]] се вклучува во [[мултинационални сили во Ирак|мултинационалните сили во Ирак]].
 
=== јули ===
6.514

уредувања