Коле Мангов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 108 бајти ,  пред 8 месеци
корекција на предлошка
с (→‎Наводи: Отстранета категорија)
(корекција на предлошка)
 
{{Инфокутија за личност|име=Коле Мангов|роден-дата={{роден на|2|август|1940}}|роден-место=[[Баница (Леринско)|Баница]], {{роден во|Егејска Македонија}}|починал-дата={{починал на|1|јануари|2013}}|починал-место=[[Скопје]], [[Македонија]]|националност=[[Македонец]]|занимање=[[поет]], [[публицист]], борец за човекови права и апелациски судија}}
 
'''Коле Мангов''' ([[{{роден|2|август|1940}} во {{Роден во|Баница (Леринско)|Баница]],Егејска [[2Македонија|}} август]] [[1940]] – [[Скопје]], [[{{починат|1 |јануари]],[[|2013]]}} во {{Починат во|Скопје|Македонија|}}) [[Македонци|македонски]] [[поет]], [[публицист]], судија и борец за човекови права.<ref>Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 147.</ref><ref name=":0">{{Наведено списание|last=|first=Утрински весник|date=3 јануари 2013|title=Почина Коле Мангов|url=|journal=Утрински весник|volume=|pages=}}</ref>
 
== Животопис ==