Разлика помеѓу преработките на „Матија Настасиќ“

нема опис на уредувањето
с (→‎top: Отстранета непотребна предлошка, removed: {{Use dmy dates|date=April 2013}})
| height = {{height|m=1.88}}<ref>{{наведени вести |title=Matija Nastasic Player Profile |url=http://www.premierleague.com/en-gb/players/profile.overview.html/matija-nastasic |publisher=Premier League |accessdate=30 December 2013 }}</ref>
| position = [[Одбранбен играч (фудбал)]]
| currentclub = [[ФК Шалке 04Фиорентина|ШалкеФиорентина]]
| clubnumber = 31
| youthyears1 = 2000–2008 | youthclubs1 = ЗСК Ваљево
| years3 = 2011–2012 | clubs3 = [[ФК Фиорентина|Фиорентина]] | caps3 = 26 | goals3 = 2
| years4 = 2012–2015 | clubs4 = [[ФК Манчестер Сити|Манчестер Сити]] | caps4 = 34 | goals4 = 1
| years5 = 2015–2015–2021 | clubs5 = [[ФК Шалке 04|Шалке]] | caps5 = 89122 | goals5 = 1
| years6 = 2021– | clubs6 = [[ФК Фиорентина|Фиорентина]] | caps6 = 26 | goals6 = 2
| nationalyears1 = 2009–2010 | nationalteam1 = [[Serbia national under-17 football team|Србија 17]] | nationalcaps1 = 9 | nationalgoals1 = 2
| nationalyears2 = 2010–2011 | nationalteam2 = [[Serbia national under-19 football team|Србија 19]] | nationalcaps2 = 3 | nationalgoals2 = 0
| nationalyears3 = 2011–2013 | nationalteam3 = [[Serbia national under-21 football team|Србија 21]] | nationalcaps3 = 6 | nationalgoals3 = 1
| nationalyears4 = 2012– | nationalteam4 = [[Фудбалска репрезентација на Србија|Србија]]
| nationalcaps4 = 2728
|nationalgoals4 = 0
| pcupdate = {{date|2017-9-2}}
| ntupdate = {{date|2017-6-11}}
}}
'''Матија Настисиќ''' ( роден на 28 март 1993 година) — српски професионален фудблер кој настапува за [[ГерманијаИталија|германскиотиталијанска]] [[ФК Шалке 04Фиорентина|ШалкеФиорентина]] и за [[Фудбалска репрезентација на Србија|фудбалската репрезентација на Србија]] на позицијата [[Одбрана (фудбал)|одбранбен]] играч.
Тој ја започнал кариерата во [[ФК Партизан|Партизан]], но подоцна бил даден на позајмица во [[ФК Телеоптик|Телеоптик]] , за да подоцна преминел во италијанската [[ФК Фјорентина|Фиорентина]] во 2011 година. После една одлична сезона во [[Фиренца]], тој бил потпишан од страна на [[ФК Манчестер Сити|Манчестер Сити]] во трансфер вреден 15 милиони [[Евро|евра]] и бил заменет со [[Стефан Савиќ]], освојувајќи ја [[Премиер лига на Англија|Премиер Лигата]] во 2014 година, и покрај повредите. Во 2015 година, тој се преселил во тимот на [[ФК Шалке 04|Шалке]], како позејмен играч,
Настасиќ го имал своето деби за сениорската [[фудбалска репрезентација на Србија]] во 2012 година, и од тогаш има забележано повеќе од 15 настапи.
13.388

уредувања