Научен метод: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Било какви → Какви било
[проверена преработка][проверена преработка]
(#WPWP #WPWPMK)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Било какви → Какви било)
 
 
Кога хипотезата е повеќепати верифицирана преку експеримент, се смета дека е [[теорија]] и новите предвидувања се засноваат на неа.
БилоКакви каквибило грешни предвидувања, внатрешни противречности или празнини, или необјаснети феномени, започнуваат генерирање и размислување за поправки или алтернативни хипотези, кои исто така се тестираат, и така натаму.
Било која хипотеза која е доволно [[убедливост|убедлива]] за да може да се прават предвидувања, е тестирана на овој начин.