Разлика помеѓу преработките на „Горно Лисиче“

Додадени 515 бајти ,  пред 4 месеци
(Одбиена последната промена (од Are U Super Cereal) и ја поврати преработката 4495224 на Bjankuloski06)
Ознака: Рачно отповикување
 
===Османлиски период===
Името на селото било [[Акбаш]], што е раса на турско куче, до периодот пред 1800 г., а причината за ова е што важело за сточарско и овчарско село што било во добар дел населено од [[Турци]]. Со почетокот на миграцијата на денешните староседелски родови во селото, името се вратило во Лисиче.
 
Географот - етнолог Јован Трифуновски во книгата „Слив Маркове Реке“ дава податоци според кажувањата на селаните. На почетокот на {{Римски|18}} век, населбата страдала од колера. Сепак, и до денес постојат голем број на староседелци кои живеат повеќе векови во населбата. После колерата започнале доселувања од другите предели на [[Македонија]] и тоа [[Овче Поле]], [[Прилепско]], [[Велешко]] и скопските села под [[Китка]].