Тринаесет колонии: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3.573 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: -ти век → век, -тиот век → век)
сНема опис на уредувањето
{{Infobox country
| conventional_long_name = Тринаесетте колонии
| common_name = Тринаесетте колонии
| life_span = 1607–1776
| status =
| status_text = Part of [[British America]] {{small|(1607–1776)}}
| empire = Britain
| government_type = [[Колонија|Колонијална]] [[уставна монархија]]
 
| event_pre = [[Roanoke Colony]]
| date_pre = 1585
| event_start = [[Colony of Virginia|Virginia Colony]]
| year_start = 1607
| event1 = [[Plymouth Council for New England|New England]]
| date_event1 = 1620
| event2 = [[Rhode Island Royal Charter]]
| date_event2 = 1673
| event3 = [[New Netherland]] ceded to [[Kingdom of England|England]]
| date_event3 = 1667
| event4 = [[Peace of Utrecht|Treaty of Utrecht]]
| date_event4 = 1713
| event5 = [[Province of Georgia]]
| date_event5 = 1732
| event6 = [[French and Indian War]]
| date_event6 = 1754–1763
| event7 = [[United States Declaration of Independence|Independence declared]]
| date_event7 = 1776
| event_end = [[Treaty of Paris (1783)|Treaty of Paris]]
| year_end = 1783
 
| p1 = Pre-colonial North America
| p2 = New Netherland
| s1 = United States
| s2 = Province of Quebec (1763-1791)
| s3 = New Brunswick
 
| flag_type = [[Red Ensign#Flag of British America|Flag of British America]] (1707–1775)
| image_flag = Colonial-Red-Ensign.svg
| image_map = Map of territorial growth 1775.svg
| image_map_caption = The Thirteen Colonies (shown in red) in 1775, with modern borders overlaid
| capital = Администрирани од [[Лондон]], [[Кралство Велика Британија|Велика Британија]]
| common_languages = {{plainlist|
* [[English language|English]] ([[Official Language|Official]])
* [[German language|German]]
* [[Dutch language|Dutch]]
* [[Indigenous languages of the Americas|Indigenous Languages]]
* [[Languages of the United States|Various other minor languages]]
}}
| religion = {{plainlist|
* Protestantism
* Roman Catholicism
* Judaism
* Native American religions
}}
| currency =
 
<!--- Titles and names of the first and last leaders and their deputies --->
| leader1 = [[James VI and I|James I & VI]] {{Small|(first)}}
| year_leader1 = 1607–1625
| leader2 = [[George III]] {{Small|(last)}}
| year_leader2 = 1760–1776
| title_leader = Monarch
| legislature =
 
<!--- Area and population of a given year --->
|stat_year1 = 1625
| stat_pop1 = 1,980<ref name="century_population_p9">{{Cite book |last=[[U.S. Bureau of the Census]] |url=https://www.google.com/books/edition/_/ScZgLHoWpAAC?hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiRsufFzKTvAhXqc98KHUWqANgQre8FMAB6BAgDEFI |title=A century of population growth from the first census of the United States to the twelfth, 1790–1900 |date=1909 |page=9}}</ref>
| stat_year2 = 1775
| stat_pop2 = 2,400,000<ref name=century_population_p9/>
| today = {{flag|United States}}<br/>{{flag|Canada}}
}}
'''Тринаесетте колонии''' биле колонии на [[Кралство Велика Британија|Велика Британија]] кои се наоѓале на атлантскиот брег на [[Америка]], основани во 17-ти и 18 век, кои [[Декларација за независност на САД|прогласиле независност]] во 1776 година и ги создале [[Соединетите Американски Држави]]. Тринаесетте колонии имале многу слични политички, уставни и правни системи и во нив доминирале протестантските говорници на англискиот јазик. Колониите во Нова Англија (Масачусетс, Конектикат, Род Ајленд и Њу Хемпшир) биле создадени пред сè за верско убедување, додека другите колонии биле основани за деловно и економско проширување. Сите тринаесет колонии биле дел од колонијалните територии на Британската Империја кои се познати како Британска Америка, во кои се вбројуваат и колонии во [[Канада]], Флорида и [[Кариби]]те.