Хор-Аха: Разлика помеѓу преработките

Додадени 65 бајти ,  пред 1 година
с
Додадена категорија
Нема опис на уредувањето
с (Додадена категорија)
}}
 
'''Хор-Аха''', '''Хорус-Аха''' или '''Аха''', '''Ити''', бил вториот [[фараон]] на [[Прва египетска династија|Првата египетска династија]]. Тој владеел во [[31 век п.н.е.|31 век пред новата ера]].
 
Во раниот династички период, фараоните биле назначени според нивното Хорусово име, додека небти имињата на кралевите биле користени подоцна во списоците.
 
== Владеење ==
Неговиот татко, Нармер во [[32 век п.н.е.]] ги обединил [[Горен Египет|Горен]] и [[Долен Египет]]. Хор-Аха станал фараон на околу 30 годишна возраст и владеел до својата 62 година.
 
Натпис од Абидос сведочи за фактот дека фараонот водел војна против [[Нубија|Нубијците]].<ref> WM Flinders Petrie: ''Кралските гробови од најраните династии 1901'', дел II, Лондон 1901, Таф. XI, 1 </ref> Исто така преземал походи во Либан и Палестина. Во југозападниот дел на денешниот Израел, пронајдени се остатоци од предмети од керамика и слонова коска од времето на [[Прва египетска династија|Првата династија]], кои можеби потекнуваат од времето на фараонот Хор-Аха. Во гробницата на Ахин пронајдени се остатоци од садови со декорација типични за Палестина.<ref> Тоби Ах Вилкинсон: ''Рана династички Египет.'' S. 71 </ref>
 
== Смрт и гроб ==
Постои легенда дека го убил [[нилски коњ]], олицетворение на богот [[Сет (бог)|Сет]]. Ако Хор-Аха е иста личност со легендарниот крал на Менес, тогаш приказната дека умрел од нилски коњ при лов е веродостојна.
 
Гробот на фараонот Хор-Аха е во [[Некропола|некрополатанекропола]]та на кралевите од Првата династија во Абидос (B10-15-19).<ref> WM Флиндерс Петри: ''Кралските гробови од најраните династии 1901'', II дел, Лондон 1901, С. 7-8, Таф. LIX; </ref> Овие гробови се правоаголни простории во пустината, покриени со [[глина]].
 
== Наводи ==
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.digitalegypt.ucl.ac.uk/chronology/kingaha.html Хор-Аха на страницата Дигитален Египет]
 
{| class="wikitable succession-box" style="margin:0.5em auto; font-size:95%;clear:both;"
<span style="font-weight: bold">[[Џер]]</span>
|}
 
[[Категорија:Фараони]]
[[Категорија:Прва египетска династија]]
[[Категорија:Фараони од Првата египетска династија]]