Разлика помеѓу преработките на „Сремски фронт“

Додадени 247 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Исправено име на предлошка, replaced: знамеикона image → Знаменце (3))
 
}}
 
'''Сремски фронт''' бил воен фронт формиран по ослободувањето на [[Белград]], стабилизиран во втората половина на јануари [[1945]] на линијата [[Мохово]] - источно од [[Товарник]] - западно од [[Шид]] - [[Илинци]] - река [[Босут]] - [[Батровци]]. Во јануари 1945 г. со наредба на ВК на НОВЈ биле формирани I, II и III, а на 1 март и IV армија на НОВЈ.
 
[[Податотека:XV Makedonski korpus, 1945.jpg|мини|лево|Единици на 15 македонски корпус поминуваат низ Батајница на пат за Сремскиот фронт, март 1945]]
Во јануари 1945 г. [[Петнаесетти македонски корпус|XV МНОУК]] бил префрлен во [[Земун]] за Сремскиот фронт. Формациски влегол во I армија. Бројната состојба на корпусот на 21 јануари изнесувала 15.400 борци и старешини. Во текот на март 1945 г. на корпусот формациски му се придодадени I и II македонска артилериска бригада. Борците биле вооружени со ново, посовремено оружје добиено од советската армија. Македонскиот XV корпус во состав од [[Четириесет и втора дивизија на НОВЈ|42]] и [[Четириесет и осма дивизија на НОВЈ|48 македонска дивизија]] и I и II Македонска артилериска бригада на Сремскиот фронт учествувале со околу 25.000 борци и старешини.
 
Фронтот бил пробиен на [[13 април]] [[1945]], единиците ги продолжиле борбите до конечното ослободување на Југославија.
 
== Наводи ==
 
[[Категорија:Југославија во Втората светска војна]]
[[Категорија:Европски Театар (Втора светска војна)]]
6.283

уредувања