Дуло: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Исправка на латинички букви помешани меѓу кириличните, replaced: билe → биле
(дополнување #WPWP #WPWPMK)
с (→‎top: Исправка на латинички букви помешани меѓу кириличните, replaced: билe → биле)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[File:Khans Dulo of Bulgaria.jpg|right|thumb|200px|[[Тамга]] на членовите на Дуло.]]
'''Дуло''' е името на родот, од кого произлегуваат раните владетели на [[Прабугари]]те. Од овој род се [[Кубрат]], основачот на [[Стара Велика Бугарија]], позната како [[Оногурија]], и неговите синови - [[Батбајан]], [[Котраг]] и [[Аспарух]] кој го основал [[Прво Бугарско Царство|Првото Бугарско Царство]]. Според некои [[Алцек]] и [[Кубер]] исто така билeбиле од овоj род. Се смета дека родоначалникот на кланот Дуло бил [[Атила]].
 
[[Категорија:Бугарско благородништво]]