Хрвати: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎Потекло на Хрватите: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: вo → во
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Потекло на Хрватите: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: вo → во)
Хрватите се доселиле на [[Балканскиот Полуостров|Балканот]] во почетокот на [[7. век|VII век]] (пред 626. година), при владеењето на [[Ираклиј]] од својата прататковина наречена ''[[Бела Хрватска]]'' која се наоѓала меѓу ''[[Бела Србија]]'' и [[Франки]]те. Царот ги повикал за да ги исфрлат [[Авари]]те од [[Далмација (провинција)|Далмација]] за да се населат место нив. Од тогаш со сигурност може да зборуваме за нивната историја
 
Потеклото на називот и етноним ''Хрват'' не е тотално разјаснето, но се смета дека има корен од [[западнословенски јазици|западнословенскиот]] збор ''hrbat'' - брдо, што значело дека оние кои живеaт вoво брдa т.н. ''брдјани'' кои биле во спротивност од Полјаците т.н. ''полјани'' кои живееле во поле односно во рамнина. Оваа теза добива на значење ако се зема предвид дека [[Бела Хрватска]] се наоѓала на просторот на денешна [[Полска]].
 
== Историја ==