Општина Чашка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 250 бајти ,  пред 1 година
mk.wikipedia.org/wiki/Општина_Чашка
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Вардарскиот регион → Вардарскиот Регион)
(mk.wikipedia.org/wiki/Општина_Чашка)
[[Податотека:Ethnic groups of Čaška Municipality.svg|мини|десно|245п|Демографска карта на Општина Чашка со селските атари.]]
 
'''Општина Чашка''' — [[општина]] во [[Вардарски Регион|Вардарскиот Регион]], во средишниот дел на [[Македонија]]. Градоначалник е [[Горан Стојановски]]. Административен центар на општината е [[Чашка|истоименото село]].
 
Општината била изменета со новата територијална поделба на Македонија по донесениот закон во 2004 година. Денешната општина ги вклучува двете поранешни општини [[Општина Богомила|Богомила]] и [[Општина Извор|Извор]], како и одредени делови од [[Општина Велес]].
 
Општина Чашка се граничи со [[Општина Зелениково]] и [[Општина Студеничани]] на север, [[Општина Македонски Брод]] и [[Општина Долнени]] на запад, [[Општина Кавадарци]] и [[Општина Прилеп]] на југ и [[Општина Велес]] и [[Општина Градско]] на исток.
 
== Географија ==
 
Климатските карактеристики на општината се доста различни. Високите планини преку целата година се покриени со снег додека во рамничарскиот дел во летниот период владее несносна висока температура. Климата е континентална со мало влијание на суб-медитеранска, која продира по долината на реката Тополка. Врнежите се мали претежно во есенските и зимски денови, а летата се топли и суви. Ветрови се јавуваат од сите правци, меѓутоа преовладуваат од северен и северозападен правец.
 
== Историја ==
 
== Стопанство ==
 
== Демографија ==
 
[[File:Council of Caska Municipality 2017.svg|thumb|300px|center|{{легенда|#2212FF|СДСМ: 4 места}} {{легенда|#C22E0A|ВМРО-ДПМНЕ: 3 места}} {{легенда|#3EA5DD|ДУИ: 2 места}} {{легенда|#800080|АА / БЕСА: 2 места}}]]
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
== Редовни настани ==
 
== Личности ==
 
== Култура и спорт ==
 
== Иселеништво ==
 
== Наводи ==
796

уредувања