Фудбалска опрема: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Наиме → имено
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Наиме → имено)
 
[[Податотека:Pavel Nedvěd.jpg|мини|200п|[[Павел Недвед]] во класична фудбалска опрема]]
'''Фудбалска опрема''' е стандардна и обавезна за сите играчи и [[фудбалски судија|судиите во фудбалот]]. [[Фудбалски правила|Правилата на играта]] одредуваат минимална опрема која је потребна за секој играч, и забрануваат користење на било што кое може да биде опасно за останатите играчи или за самиот играч. Наимеимено, правилата на поедини [[фудбал]]ски натпреварувања можат да се прошират овие правила со понатамошни ограничувања, како задолжителното носење броеви на дресовите.
 
== Задолжителна опрема ==