Разлика помеѓу преработките на „Коста Пеев“

Додадени 1.062 бајти ,  пред 2 месеци
#1Lib1Ref и #1Lib1RefCEE
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е макед → ) — макед)
(#1Lib1Ref и #1Lib1RefCEE)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Коста Пеев''' ({{роден во|Струмица}}, {{роден на|26|јуни|1936}})<ref name=":0">{{Наведена книга|url=https://www.worldcat.org/oclc/499142958|title=Македонска енциклопедија|last=Ристовски, Блаже|first=|last2=|date=|publisher=МАНУ|year=2009|isbn=978-608-203-023-4|location=Скопје|pages=1126|oclc=499142958}}</ref> — македонски [[славист]] и [[македонист]], [[дијалектолог]] и специјалист за [[Дијалекти на македонскиот јазик|дијалектите на македонскиот јазик]] од [[Егејска Македонија]].
 
== Животопис ==
 
Професор Коста Пеев е дијалектолог и [[македонист]]. Роден е во [[Струмица]]. Дипломира на Филозофскиот факултет во Скопје (1956-1960). Својата кариеранаучна дејност ја започнува во 1963 г., кога е избран за асистент во [[Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“]] во одделението за [[дијалектологија]] во [[Скопје]]. Во 80- те години зема учество во меѓународен проект за создавање на Сесловенски лингвистички атлас,а потоа и на: Карпатски дијалактолошки атлас и Европски лингвистички атлас. Како редовен професор (1989) по предметот Дијалектологија на македонскиот јазик на Филолошкиот факултет во два мандата е шеф на Катедрата за македонски јазик. Соработник е на меѓународните проекти ОЛА, ОКДА, ЕЛА.
 
Професор Коста Пеев е ностел на наградите „Гоце Делчев“ и државната награда за образование „Свети Климент Охридски“
Автор е на шеесетина лингвистички статии и на дијактелочки речник.
 
Професор Коста Пеев е ностелносител на наградите „Гоце Делчев“ и државната награда за образование „Свети Климент Охридски“
 
== Дела ==
* Раскази за бегалците од [[Кукуш]], записи за дијалекти и речник.
 
== Наводи ==
<references />
[[Категорија:Македонски македонисти]]
[[Категорија:Македонски слависти]]