Томо Босанац: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
 
 
==Животопис==
Босанац биле роден во [[Стари Плавници]], населба во Бјеловар, на 15 мај 1918 година. Работејќи во фабриката „Раде Кончар“ (каде што еден период бил и директор) реализирал голем број комплексни проекти меѓу кои и генераторите за [[ХЦ „Вруток“]]. Од владата на [[ФНРЈ]] во 1949 година ја добил наградата „Никола Тесла“. Бил директор на Институтот „Руѓер Бошковиќ“ во Загреб. Работел на фреквенциски инвертори и на нивната примена главно за термички цели.<ref name=MKE/>
 
==Творештво==
 
{{МАНУ}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Босанац, Томо}}
[[Категорија:Хрватски стопанственици]]