Кабуки: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: редстав → ретстав
(дополнување #WPWP #WPWPMK)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: редстав → ретстав)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Shibaraku, Kabukiza November 1895 production.jpg|thumb|300px|ПредставаПретстава „Шибараку“ од 1895 година]]
'''Кабуки''' ([[јапонски]]: 歌舞伎) е традиционална форма на јапонски театар која прикажува историски, романтични и љубовни [[драма|драми]] со музичка придружба и игра каде што женските улоги обично ги играат мажи. Кабуки започна во стариот главен град на [[Јапонија]] - [[Кјото]], во почетокот на [[Едо Период]]от во [[1603]].
{{никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Театар]]
[[Категорија:Јапонски поими]]