Разлика помеѓу преработките на „Коњско (Ресенско)“

Ознака: Изворно уредување 2017
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
== Стопанство ==
 
== ДемографијаНаселение ==
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Коњско живееле 60 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":1">Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 242.</ref>