Лагуна Брава: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 3 години
с
→‎top: clean up, replaced: |accessyear= → |access-date= (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
с (→‎top: clean up, replaced: |accessyear= → |access-date= (2))
| cities =
}}
'''Лагуна Брава''' ''([[шпански]]: Laguna Brava или Yolnabaj)'' е [[карстно езеро]] во [[Гватемала]]. Се наоѓа во општината [[Нентон]], во близина на границата со [[Мексико]]. Езерото се напојаву со неколки потоци кои се влеваат исклучиво преку пад, односно како [[водопад]]и.<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://lagunabrava.org/ |title=Laguna Brava - A jewel of a lake in Guatemala |accessmonthday= |accessyearaccess-date=2008 |author= |date= |work= |publisher=Friends of Laguna Brava }}</ref>
 
Околината околу езерото во почетокот на [[19 век]] била населена со [[маи|мајански заедници]] од народот [[Чух]].<ref name="OHCHR">{{Наведена мрежна страница
|accessdaymonth=
|accessmonthday=
|accessyearaccess-date=2008
|author=United Nations Office of the High Commissioner for Human Rights (OHCHR)
|last=