Лагуна Брава (шпански: Laguna Brava или Yolnabaj) е карстно езеро во Гватемала. Се наоѓа во општината Нентон, во близина на границата со Мексико. Езерото се напојаву со неколки потоци кои се влеваат исклучиво преку пад, односно како водопади.[1]

Лагуна Брава
Laguna Brava
Yolnabaj
Лагуна Брава Laguna Brava Yolnabaj - Поглед на езерото
Лагуна Брава
Laguna Brava
Yolnabaj - Поглед на езерото
Поглед на езерото
Место Нентон
Координати 16°03′00 N°91′34
Вид Карстно езеро
Главен дотек Рио Јалакастан
Земји во сливот Гватемала Гватемала
Најг. должина 6 km
Најг. ширина 1.2 km
Површина 3.8 [[км2]]
Надм. височина на површината 1,142 m

Околината околу езерото во почетокот на 19 век била населена со мајански заедници од народот Чух.[2] Во 2000 имало конфликт за сопственот на езерото помеѓу домородното население и американските сопственици кои сакале езерото да го направат природен резерват.[2]

Наводи Уреди

  1. „Laguna Brava - A jewel of a lake in Guatemala“. Friends of Laguna Brava. Архивирано од изворникот на 2009-04-20. Посетено на 2008. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  2. 2,0 2,1 United Nations Office of the High Commissioner for Human Rights (OHCHR). „Guía para la aplicación Judicial: Los derechos de los Pueblos Indígenas en el Convenio 169 de la OIT“ (PDF). стр. 122–123. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-05-22. Посетено на 2008. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски Уреди