Шпре-Ниса: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
Стилска исправка, replaced: ) е → ) —
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Стилска исправка, replaced: ) е → ) —)
}}
 
'''Шпре-Ниса''' ({{lang-de|Spree-Neiße}}) е округ (''[[Окрузи во Германија|Kreis]]'') во јужниот дел на сојузната покраина [[Бранденбург]], [[Германија]]. Соседни окрузи се (од југ надесно) окрузите [[Бауцен (округ)|Бауцен]] и [[Герлиц (округ)|Герлиц]] во [[Саксонија]], окрузите [[Горен Шпревалд-Лужица]], [[Даме-Шпревалд]] и [[Одра-Шпре]]. Слободниот град [[Котбус]] е целосно опкружен од округот. На исток се наоѓа [[Полска]].
 
== Географија ==
# [[Велцов]]
<br>
'''Слободни општини'''<br>
# [[Колквиц]]
# [[Нојхаузен/Шпре]]
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Шпре-Ниса| ]]