Кашмир: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до , Се до → Сè до
с (Отстрането уредувањето на 92.12.209.70 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до , Се до → Сè до)
 
[[Податотека:Kashmir region 2004.jpg|мини|десно|300п|Политичка карта на Кашмир со планинскиот венец Пир Панџал и Кашмирската Долина.]]
[[Податотека:Nanga parbat, Pakistan by gul791.jpg|мини|десно|[[Нанга Парбат]], значајна планина во кашмирската покраина [[Гилгит–Балтистан]], Пакистан.]]
'''Кашмир''' ({{lang-ks|کٔشِیر / कॅशीर}}; {{lang-ur|{{nastaliq|ur|کشمیر}}}}; {{lang-ug|كەشمىر}}; {{lang-scl|کشمیر}}) е северозападниот дел на на [[Индискиот Полуостров]]. СеСè до средината на [[XIX век]] поимот Кашмир се користел за долината што се наоѓа помеѓу Хималаите и Пир Панџал појасот, од тогаш се користи како за поголема територија одколку што е денешната држава Џаму и Кашмир во [[Индија]] ги содржи долината, Џаму и Ладак, пакистанската административна провинција Северни Територии и Азад Кашмир, и кинескиот административен регион Аксај Чин.
 
Во првата половина на првиот милениум, Кашмир станал главен центар на [[хиндуизмот]] и подоцна на [[будизмот]] а подоцна во XIX век се развил и Кашмирскиот Шаивизам. Во 1349 година Шахот Мирза станал прв [[муслиман]]ски владетел во Кашмир. Во наредните пет века Кашмир има муслимански морнарси, кои владееле се до 1751 година. Моментално кашмирскиот регион е поделен на три држави: [[Индија]], [[Кина]] и [[Пакистан]].
 
Во првата половина на првиот милениум, Кашмир станал главен центар на [[хиндуизмот]] и подоцна на [[будизмот]] а подоцна во XIX век се развил и Кашмирскиот Шаивизам. Во 1349 година Шахот Мирза станал прв [[муслиман]]ски владетел во Кашмир. Во наредните пет века Кашмир има муслимански морнарси, кои владееле сесè до 1751 година. Моментално кашмирскиот регион е поделен на три држави: [[Индија]], [[Кина]] и [[Пакистан]].
 
{{Азија-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Кашмир| ]]
[[Категорија:Географија на Индија]]