Ајмен (слободна област): Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
(Создадена страница со: Податотека:Eimen_(gemeindefrei)_in_HOL.svg|мини|300п|десно|Местоположбата на областа во округот Х...)
Ознака: Изворно уредување 2017
 
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
'''Ајмен''' ({{lang-de|Eimen}}) — [[Нездружено подрачје|слободна област]] во округот [[Холцминден (округ)|Холцминден]], во сојузната покраина [[Долна Саксонија]], [[Германија]]. Името на областа доаѓа од соседната општина [[Ајмен]]. Областа целосно се наоѓа на ридовите [[Хилс]].
 
Има површина од 12,91 км²<sup>2</sup><ref name="Destatis">[[Сојузна статистичка служба на Германија]], [https://www.destatis.de/DE/ZahlenFakten/LaenderRegionen/Regionales/Gemeindeverzeichnis/Administrativ/Archiv/GVAuszugQ/AuszugGV3QAktuell.html Alle politisch selbständigen Gemeinden mit ausgewählten Merkmalen am 30. September 2013]</ref> и се граничи со слободната област [[Гриненплан (слободна област)|Гриненплан]] на север, со слободната област [[Венцен (слободна област)|Венцен]] на север и на исток, со општината Ајмен на југ и со градот [[Ешерсхаузен]] и со слободната област [[Ешерсхаузен (слободна област)|Ешерсхаузен]] на запад во истиот округ.
 
Слободната област е ненаселена. Иако таму нема пријавени жители, од административни причини ѝ е доделен управниот број 03 2 55 502.<ref name="Destatis"/>