Разлика помеѓу преработките на „Вилијан Борхес да Силва“

с
→‎Челси: Отстранување на непотребни загради за врска, replaced: The Independent → The Independent using AWB
Ознака: Изворно уредување 2017
с (→‎Челси: Отстранување на непотребни загради за врска, replaced: The Independent → The Independent using AWB)
 
===Челси===
На 25 август 2013 година, англискиот [[ФК Челси|Челси]] се согласил да плати 30 милиони фунти за да го доведе во својте редови Вилијан. Три дена подоцна на бразилецот му била одобрена работната дозвола и трансферот бил официјално комплетиран. Иако регулативите обично наведуваат дека играчите кои не се членки на ЕУ мора да бидат редовни репрезентативци, Вилијан добил работна дозвола и покрај тоа што имал само два настапи во тоа време, бидејќи комисијата на ФА сметала дека доколку тој не е Бразилец, тој би бил редовен.<ref>{{cite news|last1=Sheen|first1=Tom|title=Marcos Rojo: Why is it taking so long for Manchester United to get a work permit?|url=https://www.independent.co.uk/sport/football/premier-league/marcos-rojo-why-is-it-taking-so-long-for-manchester-united-to-get-a-work-permit-9699288.html|accessdate=30 August 2014|work=[[The Independent]]|date=29 August 2014}}</ref> Вилијан потпишал петгодишен договор со ''Сините'' и одбрал да го носи дресот со број 22.
 
Вилијан дебитирал на 18 септември против [[ФК Базел|Базел]] во Лигата на шампионите во поразот на домашен терен со 1-2.