Разлика помеѓу преработките на „Кајзер“

Одземени 2 бајти ,  пред 10 месеци
с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
== Германска историја и претходница на титулата ==
Оваа римска царска титула за прв патпрвпат се возобновува во Франкиското Царство by [[Карл Велики]] во 800, како хегемон на католичкиот Запад - со тоа воспоставувајќи се на исто ниво со [[Византија|Византиското Царство]] и Муслиманскиот калифат. Кога царството се поделило по пат на наследства, тоа почнало да се поврзува со источното („германско“) кралство. [[Цар на Светото Римско Царство|Царевите на Светото Римско Царство]] ([[962]]—[[1806]]) („Прв Германски [[Рајх]]“, која сега бил [[изборна монархија]]) себеси се нарекувале ''Кајзер'', додека комбинирајќи ја оваа царска титула со титулата Римски крал (која назначениот наследник ја добивал пред крунисувањето); овие владетели се гледале себеси како продолжение на [[Римски цар|римските цареви]] и затоа користеле таква титула.
 
Владетелите на [[Австро-Унгарија|Австроунгарското Царство]] ([[1804]]-[[1918]]), од [[Хабсбурговци]]те, кои почнувајќи од [[1440]] г. биле [[Цар на Светото Римско Царство|цареви на Светото Римско Царство]] ја користеле титулата ''Кајзер'', иако биле формално избирани.
 
Меѓутоа на [[македонски јазик|македонски]] и највеќето други јазици, непреведената титула се однесува на царевите на [[Германско Царство|Германското Царство]] ([[1871]]—[[1918]]) („Вториот Рајх“) кое канцеларот Бизмарк вешто го создал од две федерации од многу мали принципати (''Kleinstaaterei'') кои ја сочинувале Германија, сржта на некогашното [[Свето Римско Царство]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Цареви на Светото Римско Царство]]
[[Категорија:Шефови на држави]]