Разлика помеѓу преработките на „Папуа Нова Гвинеја“

с
Стилски и правописни исправки using AWB
с (Отстрането уредувањето на Vase10000 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
Ознака: Отповикување
с (Стилски и правописни исправки using AWB)
Остатоци од човек на островите биле пронајдени кои датираат од пред 50.000 години. Овие антички жители најверојатно биле од [[Југоисточна Азија]]. Земјоделството било развиено уште пред 9.000 години. Поголем бран на доселеници на бреговите на државата дошле пред 2.500 години.
 
Малку било познато за островите на Западот сè до [[19 век]], иако трговци од [[Азија]] ги посетувале островите.
 
Северниот дел од државата потпаднал под германска контрола во [[1884]] и бил дел од [[Германска Нова Гвинеја]]. За време на [[Првата светска војна]], државата била окупирана од [[Австралија]] и била позната како [[Британска Нова Гвинеја]]. Во [[1904]] година државата го сменила името во [[Папуа]].
{{Главна|Административна поделба на Папуа Нова Гвинеја}}
 
[[Папуа Нова Гвинеја]] е поделена на 4 региони, кои опфаќаат 20 [[покраина|покраини]], еден автономен регион ([[Бугенвил (автономен регион)|Бугенвил]]) и еден [[Национален престолнински округ (Папуа Нова Гвинеја)|национален престолнински округ]]. Папуа Нова гвинеја не е федерација од покраини, туку [[унитарна држава]], каде покраините се потчинети на централната власт.
 
===Покраини===
Еве список на покраините во земјата:<ref>[http://www.pngembassy.org/statistics.html Статистики за Папуа Нова Гвинеја] {{en}}</ref>
 
<br {{clear=|left>}}
{| class="wikitable sortable"
!Бр.
 
== Наводи ==
{{reflist}}
 
== Поврзано ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Папуа Нова Гвинеја|*]]