Сирша Ронан: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште using AWB
(нова страница)
 
с (→‎top: правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште using AWB)
| occupation = Глумица
| parents = [[Пол Ронан]]
| years_active = 2003–сеуште2003–сè уште
| awards =
}}
'''Сирша Уна Ронан''' (родена на 12 април 1994 г.) — ирско-американска глумица.
 
Првично забележана поради нејзините улоги во историски драми на почетокот на својата кариера,<ref>{{cite news |url=https://www.wsj.com/articles/saoirse-ronan-would-rather-be-knitting-1544213850 |title=Saoirse Ronan Would Rather Be Knitting |last=Wolfe |first=Alexandra |work=[[The Wall Street Journal]] |date=7 December 2018 |access-date=25 April 2019|url-access=subscription|archive-url=https://web.archive.org/web/20190320210858/https://www.wsj.com/articles/saoirse-ronan-would-rather-be-knitting-1544213850 |archive-date=20 March 2019 |url-status=live }}</ref> Ронан се здобила со неколку значајни награди, вклучувајќи [[Златен глобус]] и четири номинации за наградата [[Оскар]] и пет номинации за [[БАФТА]].