Разлика помеѓу преработките на „Таратор“

Додадени 787 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Таратур на Таратор презапишувајќи врз пренасочување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија Јадење
| име = Таратор
| слика = [[Податотека:Tulumba.jpg|центар|250п]]
| опис = Тулумба
| изворно_име =
| друго_име =
| земја =
| регион = ]
| творец =
| дел_од_оброкот = супа
| вид =
| темература = ладно, и може да се сервира во чаша
| главни_состојки = [[кисело млеко]], или [[јогурт]], [[красавица]], [[лук]], [[орев]], [[мирудија]] [[зеленчук]]
| варијанти = повеќе
| калории =
| друго =
}}
[[Податотека:TaratorBg.jpg|thumb|200px|Таратор]]
'''Таратор''' или '''таратур''' — освежителна салата или ладна супа, особено популарна во топлата пролет и жешкото лето.
12.981

уредување